Otestujte se: Jak působíte na lidi?

Mnozí lidé zažívají věci, které nejsou nijak příjemné. To se často odráží na jejich náladě a vnitřním nastavení. Každý má občas špatný den, to je normální. Problém nastává, když „cítit se špatně“ nebo „mít blbou náladu“ se stane jejich přirozenou součástí. Za to, jak se cítíme a jak působíme na ostatní, jsme zodpovědní pouze my sami. Ano, pokud žijeme v negativním prostředí, máme starosti, trápení a něco nám dělá těžkou hlavu, je těžší zachovat si pozitivní přístup a nastavení. Ale není to nemožné. Několikrát jsem se setkala s lidmi, kteří měli takzvaně všechno (rodinu, zdraví, zázemí, peníze, koníčky,…), ale navzdory všem darům, které v životě dostali, nebyli šťastní, nebyli spokojení.

Na druhou stranu znám lidi, kteří se doslova topili ve starostech, ale dokázali si udržet pozitivní naladění, radovat se z maličkostí, neztrácet smysl pro humor a věřit ve svoji budoucnost. A to je doslova zachránilo. Svůj život můžeme začít měnit hned. Ještě dnes!

Přestaňme se babrat v našich starostech, přestaňme je vidět jako střed vesmíru. Když se zaměříme na druhé, pomůžeme i sobě. Určitě známe lidi, které můžeme něčím potěšit, pro které můžeme něco udělat. Určitě budeme mít lepší náladu, když můžeme někomu udělat radost. Budeme mít ze sebe dobrý pocit, když někomu pomůžeme. To, co je pro někoho drobnost, může být pro druhého velká služba. (Rozhodně zde nemluvím o tom, že bychom se měli nechat vláčet ostatními a každému vyhovět na svůj vlastní úkor.) Mám na mysli upřímnou službu, s láskou vyřčenou pochvalu, s radostí upečený koláč, zvednutí telefonu, pozvání na pivo nebo na fotbal, jedna vypitá káva, u které budete naslouchat člověku, který se potřebuje vypovídat, …cokoliv.

S láskou dělané „maličkosti“ nám zvednou náladu. A čím více pozitivních kostek budete mít, tím lepší cestu si budete dláždit. Ano, máte pravdu, že vyvenčení psa vaší nemocné sousedky vám nepomůže zaplatit upomínku za elektřinu nebo nevylepší špatné školní výsledky vaší dcery. Ale! Pokud vám to dodá pocit, že dokážete udělat něco pro jiné, že dokážete druhým pomoct, uvěříte, že dokážete pomoct i sobě. Zvládnete svoje účty nebo pomoct své dceři dosáhnout lepších výsledků. Zní-li vám to jako pohádka nebo fantasmagorická úvaha? Pak se vás zeptám: A kolikrát jste to už vyzkoušeli udělat?!

Když se budeme cítit zle, budeme tak působit i na okolí. Nezáleží na tom, že máme na sobě oblečení od Versace a dokonale upravený účes, když se při tom budeme tvářit jako kakabus.
Vyzařuje-li z nás frustrace, všechno dobré od sebe odháníme včetně lidí. Chceme-li například příjemného, vyrovnaného a šťastného partnera nebo přítele, je třeba, abychom se my sami stali takovým člověkem. Někdo, kdo se stále jen mračí, vypadá ustaraně, neumí se uvolnit a být v pohodě, si přitáhne většinou jen další podobně naladěné lidi. Takto se pak navíc vzájemně podporují ve svých pocitech.

Podívejte se na sebe do zrcadla a vnímejte, co z vás vyzařuje. Vyfoťte se v práci nebo jen tak na ulici nebo v tramvaji. Nesnažte se v tu chvíli o úsměv. Prostě se tvařte tak, jak je vám to v daném prostředí přirozené. A zamyslete se: Bylo by to pro vás přitažlivé, kdybyste to viděli u někoho druhého? Chtěli byste, aby takto působil např. váš partner?

Vnímáte-li, že vaše vyzařování není úplně příjemné, můžete na tom začít pracovat a změnit to! Pravdou je, že váš výraz od vás může odhánět nebo naopak k vám přitahovat spoustu hodných a milujících lidí.

nalada

Až pojedete zítra v MHD, půjdete po ulici nebo do obchodu, zastavte se a rozhlédněte se, jak se lidé tváří, jak se k sobě navzájem cizí lidé chovají. Zamyslete se nad tím, jak moc nebo málo se jim podobáte a jak moc v pořádku vám to připadá.

NA KTERÝCH FOTKÁCH NA VÁS PŮSOBÍM PŘÍJEMNĚ?

A VE KTERÝCH Z NICH JSTE SE POZNALI?

 

FBkomenty

Olga Strnadová Autor: Olga Strnadová

autorka a lektorka Školy seznamování. Pomáhám lidem s komunikací a navazováním kontaktů pro jejich práci, obchod, i soukromé vztahy. Díky tomu lidé snadněji rozumí svému okolí a vytvářejí ty správné kontakty. Tak roste jejich vliv, respekt i sebevědomí. Zlepšují a prohlubují vztahy. Jsou celkově úspěšnější.

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.